Италианците обаче не бързат да предадат Охрид на българските си съюзници.
Българската дипломация и лично Н. В. цар Борис III oбаче не се примиряват с тази историческа несправедливост и повеждат борба за присъединяването на Охрид към България. В тази борба се включват чрез масови демонстрации с лозунги за обединение и жителите на старата българска столица начело с Илия Коцарев, които за пореден път показват българското си самосъзнание.
Въпросът за съдбата на Охрид и на съседния град Ресен е поставен на много високо ниво, като българските аргументи са категорични и безпорни.
С подкрепата на Германия италианските войски са принудени да се изтеглят.

На 24 май 1941 г. българските войски издигат на тържествена церемония българското знаме над Охрид, който окончателно влиза в пределите на България. Илия Коцарев става кмет на града и остава на тази длъжност през целия период на българското му управление до 1944 г.
На същия ден, 24 май 1941 г. в 25 Обикновено народно събрание в София министър-председателят професор Богдан Филов произнася голяма реч по този повод. Под бурните аплодисменти на народните представители от всички парламентарни партии той обявява обединението на България „от Дунав до Бяло море и от Черно море до Охрид“. За последен път българската политическа класа ще е изцяло обединена в радостта си от изпълнението на националния идеал – обединението на българските земи.
Празните утроби на българките