Бивши офицери от руската армия на ген. П. Н. Врангел работят във въглищни мини в град Перник, 1922 г.
Първата световна война е към края си, но насилието в Руската империя няма да приключи скоро. След две революции през 1917 г., идването на власт на болшевиките, гражданската война между няколко фракции и с участието на пет чуждестранни войски, за мнозина става невъзможен живота в новосъздадения СССР. По различни оценки между 1917 и 1923 г. между 900 000 и 2 милиона руснаци бягат в чужбина. Гостоприемна България също приема от тези бежанци с отворени обятия, като бройката им е била около 30 хиляди души.
Повечето от така наречената бяла емиграция са били поддръжници на царисткия режим, консервативно настроени, но сред тях е имало и социалисти, меншевики, социал-демократи, анархисти и други противници на болшевиките, макар и не всички да са подкрепяли белите в гражданската война.
По това време премиер на българия е земеделският лидер Александър Стамболийски, който официално приема белогвардейците от армията на барон Пьотър Врангел, както и хиляди дворяни и членове на руската интелигенция и дори им дава възможност да приемат българско гражданство – нещо, от което мнозина се възползват и впрочем останалите тук доста бързо се интегрират.
Разбира се, след болшевишката окупация на България през 1944 г. към тези хора и техните наследници отношението е повече от жестоко и мнозина от тях биват преследвани, както са и други бивши поданици, позволили си да вдигнат глава срещу съветския режим.
Но в междувоенния период тези мъже и жени намират дом, работа, утеха и мир в България, бягайки от болшевишките ужаси. Сделката е взаимоизгодна и за двете страни – съсипаната ни от три войни страна има нужда от работна сила, а останалите без дом хора имат нужда от, ами, всичко.
Ето малко снимки от живота им в България:













Униформите в софийската гимназия са, както следва:
„За момчета: черна туника, с бяла ивица, пришита до яката, черни или тъмносини панталони и тъмносиня шапка с бял кант и с герб – две кръстосани маслинови клонки, между които, в средата има монограма от букви С.Р.Г. За момичета: черни престилки с бели яки, тъмно-синя барета с герб. През лятото за момчета е разрешена бяла риза, униформа с отваряща се яка. За момичета – бяла блуза с черна панделка и черна пола. Зимата се допускат палто или гащеризони, различни, в зависимост от възможностите на родителите.
Из „Спомени на руската софийска гимназия“ от Дмитрий Бендерев.





Използваните материали са от книгата: Белоэмигранты в Болгарии. Воспоминания, редактори В. В. Чумаченко, П. В. Чумаченко, С. А. Рожкова. — М.: Новые печатные технологии; Синержи, 2013 г.
БПЦ и признанието на деня на жертвите на комунистическия режим