Фасадата на къщата на Княз Кирил Преславски – еркерът с атлантите. Снимка от 1930-те години
Ако сте се разхождали из центъра, може да сте попадали на тази красива къща и да ви е направило впечатление нейната красота. Княз Кирил Преславски я купува от ген. Симеон Добревски през 1933-34 г., когато се ражда първото дете на брат му цар Борис III и царица Йоанна – княгиня Мария Луиза. Къщата му е отнета от т. нар. „Народен съд“, с присъдите на 1 февруари 1945 г. Всъщност сградата е била по-голяма, но част от нея е разрушена през 1944 г. и след това. Точният адрес днес е ул. „Княз Борис I“ 116, точно до колелото на трамвай 5.
Не зная дали къщата е била върната на царското семейство с реституцията от 1992-93 г. или по-късно, когато Симеон Сакскобурготски си върна част от имотите. Днешното ѝ състояние обаче е повече от плачевно, дори и след ремонт около 2000 г. В момента на това място има магазин за обувки и дрехи, който все пак поддържа живота на долния етаж.


Плановете за изграждане на сградата дава собственикът й – военният инженер генерал-майор Симеон М. Добревски (1869–1934(?), учил в Санкт Петербург и видял много къщи от този тип в Русия и на Запад. Въпреки че мястото още тогава е било силно ограничено, Добревски не се отказва от идеята да създаде дом в нео-бароков стил, с богата архитектурно-пластична украса. Пространството не достига за зимна градина с фонтан, но той я създава. Малкият еркер на втория етаж се поддържа от две фигури на атланти: „мъдър старец“ и „красив младеж“, дело на скулптора Александър Андреев (по-късно автор и на фигурата на лъва на Шипченския паметник).

Адаптиран текст и снимки от книгата „Монументалните изкуства и архитектурата в България“, Николай Труфешев, София, 1968 г.
Избирателната слепота