На 6 октомври отбелязваме годишнината от рождениeто на големия норвежки мореплавател, изследовател, историк, етнограф Тур Хейердал (Thor Heyerdahl – 1914-2012).
В началото на 1947 г. кораб на перуанския морски флот влачи сала Кон-Тики към водите на Перуанското или още известно като Хумболтово океанско течение, на 400 км. от началната точка Каляо.
Примитивният сал, начело с 34-годишния норвежки зоолог Тур Хейердал и с още петима души на борда, ще го използва, за да се опита да измине близо 8000 км до Полинезия в Тихия океан и да докаже, че е било възможно за древните южноамериканци да доплават до далечните острови и дори да ги населят, както вярва Хейердал.

И докато второто е все още спорно, експедицията показва, че е било технически възможно и сравнително безопасно за древните мореплаватели да изминават големи разстояния по вода.
След 101 дена на Кон-Тики, построен от традиционни южноамерикански материали и по свидетелствата на за конструкцията на саловете на инките, екипажът достига Френска Полинезия на 7 август 1947 г. Единствената съвременна апаратура, с която те разполагат, са радиоапаратите.
Хейердал живее на почти безлюдни острови и с племена по техните обичаи, ръководи зооложки, антроположки и археоложки експедиции в Полинезия, Северна Америка, Галапагос, Великденските острови, Азербайджан и на много други места, а след Кон-Тики на няколко пъти повтаря експериментите си с други древни мореплавателни съдове.
С изградените от папирус тръстикови лодки Ра I и Ра II той се опитва да стигне от Мароко до Карибите през Атлантическия океан на два пъти през 1969 и 1970 г., като вторият път е успешен, а с „Тигрис“ иска да демонстрира, че древният народ от земите на днешен Пакистан би могъл да осъществи търговски и други контакти с Месопотамия.
След 5 месеца успешно плаване, на 3 април 1978 г. Хейердал умишлено изгаря „Тигрис“ в Джибути в знак на протест срещу войните около Червено море и Африканския рог. Както и по-голямата част от екипажа на Кон-Тики, по време на Втората световна война Хейердал доброволства в Норвежките военни сили, които продължават да се сражават срещу нацистите и след капитулацията на скандинавската държава. Там изследователят е отличен за службата си.

Книгите на Тур Хейердал, както и документалните филми за експедициите му са широко популярни, а режисираният от него „Кон-Тики“ получава „Оскар“ за документално кино през 1951 г.
През 2012 г. игрален филм за експедицията със същото име стана първият норвежки филм, едновременно за наградата на Американската филмова академия и „Златен глобус“.
Музеят „Кон-Тики“ на Хейердал в Осло посреща 100-годишнината от рождението му с редица изложби, включващи стегнатият наново сал от 1947 г., образователна експозиция за деца, изследване върху влиянието на експедицията Кон-Тики върху поп културата и много други. За онези от нас, които няма да стигнат до там, музеят предлага информация, архивни и съвременни кадри онлайн.
Трейлър на филма „Кон-тики“
Четири от книгите му са достъпни безплатно на български – „Експедиция „Тигрис“, „Кон-тики“, „Аку-аку“, „Древният човек и океанът“.