Коста Марков (Патриарх Кирил I) е висш български православен духовник, историк, академик, доктор по богословие и обществен деятел, Пловдивски митрополит, пръв патриарх на Българската православна църква, след възстановяването на патриаршеския ѝ статут през 1953 година.
Изключително интересна историческа личност. Активен член е на софийската анархо-комунистическа организация, 1918-1922 г.
Като част от бойна „тройка“, участва в терористични акции, заради което е принуден да емигрира в Югославия.
След завръщането си, като семинарист и свещеник продължава да участва в пропагандната дейност на движението.
По време на Втората световна война, като пловдивски митрополит, участва в спасяването на евреите от града, заявявайки на властите, че ако натоварят евреите в приготвените за тях вагони за Аушвиц, той лично ще легне под влака.
Коста като Патриарх е искрено ненавиждан в средите на вярващите свещеници, които са били ужасени от това да си имат „атеист за патриарх“.
Интересното е, че освен духовна дейност, Коста Марков се е занимавал и с научна дейност.
Научните му интереси обхващат областта на българската културно-национална и църковна история и предимно борбата на българския народ за независимост и национално обособяване. Издирва исторически факти и обнародва извори, извлечени от български и чужди архивохранилища. Научните му трудове, значителни по обем и съдържание, са написани на основата на огромен документален материал и са важен принос към историята на българската църковно-национална борба. Той е доктор хонорис кауза на Софийската, Московската и Санктпетербургската духовна академия. От 1948 г. е подпредседател на Националния комитет за защита на мира, а от 1950 г. е член на Световния съвет на мира.
Умира на 7 март 1971 г. в град София, България. Погребан е в църквата „Св. Богородица“ в Бачковския манастир.
Библиография
Списък с публикации от и за приснопаметния Български патриарх академик д-р Кирил
Не разбрах само това за атеиста. Крайно спорно и спекулативно, като петно на фона на биографията на този човек. И бидейки активен православен християнин вече едно десетилетие, никога и никъде не съм чул, прочел или разбрал някой да се е изказвал по подобен начин за патриарх Кирил.
Тома, аз самият съм атеист и не намирам това за обидно.
А и в статията е посочено, че той е бил наричан и смятан за атеист от някои хора заради своето анархистко минало.
За съжаление внушението в статията не е, че просто е бил смятан от някои за атеист, а че това е всеизвестно обстоятелство. Едновременно с това се внушава, че и свещенниците също са били в голямата си част невярващи.