Софийска вода се управлява на световно ниво. Снимка: pan xiaozhen, Unsplash
София може ли да бъде град лидер, новатор и да задава световните тенденции, изпреварвайки Лондон, Копенхаген, Мадрид или Сеул? Когато говорим за оптимизиране на водните ресурси, София вече е такъв град.
Според доклада The 2021 City Water Optimisation Index (Индекс за водна оптимизация в градовете за 2021 г.) на световноизвестното списание The Economist, София се класира на второ място в Европа с резултат 86.7, като столицата е изпреварена единствено от Лисабон с едва 0.2 пункта (86.9).
Повече за самия индекс и какво мери четем в сайта им:
За да се гарантира надеждността, достъпността и устойчивостта на градските водни ресурси в условията на застаряваща инфраструктура, нарастващо население, изменение на климата и други предизвикателства, свързани с водата, градовете трябва да мислят за оптимизирането на водните ресурси като за кръгов процес, а не като за линейна връзка.
Индексът за оптимизация на водата в градовете за 2021 г., разработен от Economist Impact и подкрепен от DuPont Water Solutions, изследва как 51 града по света гарантират, че всички крайни потребители имат достъп до безопасна, достъпна и надеждна вода, както сега, така и в бъдеще.
София вече години наред е средище за технологии и иновации, но фактът че е един от единствените седем града в класацията, който ползва изкуствен интелект, за да следи и оптимизира загубата на водни ресурси е впечатляващо.
За постигането на подобни успехи в днешно време се изисква огромна координация, плануване и отговорност, особено когато говорим за управлението на водата на 1.4 милиона души.

„Софийска вода“, която е концесионер на поддръжката и експлоатацията на ВиК системата е пример за успешно партньорство между публичния и частния сектор. Съвместно участие имат Столична община и френската компания „Веолия“.

Веолия е дружество със 169-годишна история и успехи в управлението на водни ресурси, отпадъци и енергийни услуги. Това е поредното доказателство, че бъдещето на успешните градове стъпва върху успешното публично-частно партньорство, с ясно разписани правила и контрол от страна на публичните власти, съчетано с иновациите и управленския капацитет на бизнеса.