Снимка на лидерите на ОДКС на годишната им среща в Бишкек, ноември 2019 г. Източник: odkb-csto.org
Често мъдруваме дали би сработил чл. 5 на НАТО и колко тромаво би било при евентуален военен конфликт.
Заети от това мъдруване пропускаме да наблюдаваме и Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС, Организация Договора о коллективной безопасности или ОДКБ на руски), в която членуват Русия, Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Нашата любима съседка Сърбия е асоцииран член от 2013 г.
Та, Армения се обърна към своите съюзници за помощ, предвид действията на Азербайджан. Мощният отговор на ОДКС – ще изпратят делегация, начело с генсека да правят оценка на ситуацията. На този етап – толкоз.
Когато Казахстан поиска помощ (заради протести и безредици) вечерта на 5 януари, след няколко часа по нощите вече беше обявено изпращането на военни части.
Буквално на следващия ден вече войските на всички съюзни държави навлизаха в Казахстан. На 13 януари беше обявен успешният край на миротворческата операция.
Интересен факт – Токев след това изостри реториката си спрямо Москва, дори се обяви против квази-държавни структури като ДНР и ЛНР (самообявилите се за независими от Украйна про-руски републики).
Армения сега заплашва да напусне ОДКС, ако не получи реална помощ. Днес пък се появи информация отново за престрелки между киргизстански и таджикистанския граничари.
Та, докато някои потриват ръце и чакат разпада на НАТО, нещата вървят в тази посока за другия съюз.
Вижте още интересни карти тук.