Портрет на Хюсеин Хилми паша (1855 – 1922/1923 г.)
Понякога враговете ни дават най-точните оценки за нашите успехи. Това е именно такъв случай, с изключително интересното и показателно интервю с Хюсеин Хилми паша, два пъти Велик везир на Османската империя, съосновател на Турския Червен полумесец, генерален инспектор на Македония, вътрешен министър, министър на правосъдието и посланик в Австро-Унгария.
Хилми паша е един от най-успешните и интелигентни османски администратори на XX век.
Интервюто е публикувано от Димитър Думбалаков от с. Сухо, Лагадинско, Егейска Македония – „Хилми паша за новите Балкани (Интервю от запасния майор Д. Атанасов)“ във в-к „Камбана“, год. III, бр. 1815, София, 10 февруари 1914 година, когато Хюсеин паша е османски посланик в Австро-Унгария.
„- Никога не допущах – каза пашата, – че Македония може да стане някога сръбска, че гърците ще завладеят Солун, но съдбата, знаете, често допуща и най-странните неща.
Населението в Македония е в своето болшинство българско, после иде по численост турското, гърците са малко, а сърби там никак няма между коренното население.
Освен това, продължи Хилми Паша, за свободите на тая страна се бореха и жертваха само българите. Революционната борба и войната – туй бе чисто и само българско дело.
В революционно време гърците и сърбоманите, смело казвам това, вървяха наедно с нас, турците, против вашите комитети. На мене и на моята полиция те съобщаваха всичко, каквото научеха за вас, те бяха наши шпиони, приятели и доброжелатели.
И когато България реши да воюва, те се присъединиха само да извлекат ползи на ваша и наша сметка. Преди на вас да изменят, те се отнесоха вероломно към нас.
Но каквито и да са сърбите и гърците, виновни сме ние, българите и турците, защото не се разбрахме навреме.
Но радостта на гърци и сърби от лесно добитите печалби не ще е за дълго. Туй българско, турско и албанско население, те по никой начин не могат задържа в покорство. Познават най-добре якия революционен дух на българската нация. Нищо не е в състояние да го сломи.
Ако империята не можа да излезе на глава с българите, сръбската и гръцката власт ли ще ги укроти?“
Източник: В. „Камбана”, г. ІІІ, бр. 1815, София, понеделник, 10 февруари 1914 г., с. 2.

Силна българска история!