Снимка: Maxim Hopman, Unsplash
Ако човек гледа новинарските емисии в България или чете водещите заглавия от онлайн издания, ще в главата ни се заражда една картина – в България е ужасно, чудовищно, нетърпимо зле. Реалността, парадоксално, е обратната – по отношение на битовата престъпност България всъщност е от най-безопасните страни в Европа!
Излязоха новите данни на Numbeo за най-опасни градове в света за настоящата година. Естествено, не са проучвани абсолютно всички градове, а само големите, но пак дава някаква картина къде е относително по-безопасно да се живее или да се ходи като турист.
Топ 10 най-опасни градове в света през средата на 2022 г. са:
- Каракас, Венецуела
- Претория, Южна Африка
- Селая, Мексико
- Сан Педро Сула, Хондурас
- Порт Морсби, Папуа Нова Гвинея
- Дърбан, Южна Африка
- Йоханесбург, Южна Африка
- Кабул, Афганистан
- Рио де Жанейро, Бразилия
- Натал, Бразилия
В топ 20 има и доста американски градове – Балтимор (15), Мемфис (18), Албъкърки (27). Ще ви оставя да се чудите какво ли в демографията им ги приближава толкова близо до Латинска Америка и Африка като опасност. Жокер – не са българските емигранти там.
Най-опасен от европейските градове е Брадфорд, Великобритания, на 26-то място. Следват отново английските градове Ковънтри (38-мо място, изпреварил с едно столицата на Сирия Дамаск. Припомням, че в Сирия има гражданска война вече над десетилетие), френския Нант (47) и Алмати, най-многолюдния град в Казахстан (53).
България и българските градове са значително по-надолу в класацията. Най-опасният град в България е столицата ни, София, класирана на 246-то място, като много по-опасни за живота и здравето са почти всички други големи градове в Европа, а за света да не говорим. Веднага пред София в класирането са Хамбург, Геноа и Берлин, със сходни оценки.
Другият български град в класирането е Варна, на 299-то място.
Пред София и с много повече престъпления са
– британските Лондон, Манчестър, Белфаст, Глазгоу, Лийдс, Шефийлд, Ливърпул, Нотингам;
– шведските Стокхолм, Малмьо, Гьотеборг;
– германските Берлин, Франкфурт;
– френските Париж, Бордо, Лион, Рен, Гренобъл, Лил, Монпелие, Ница, Марсилия;
– белгийската столица и седалище на ЕС Брюксел;
– италианските Рим, Палермо, Милано, Торино, Бари, Наполи;
– норвежкият Кристиансанд;
– испанските Барселона и Билбао. Интересното е, че столицата Мадрид е много назад в списъка, чак на 367-мо място;
– ирландските Дъблин и Дрогеда;
– руските Екатерининбург, Новосибирск, Уфа, Ростов на Дон. Тук отново виждаме феномена столицата Москва, както и вторият град Санкт Петербург да имат по-ниска престъпност и съответно са на 295 и 274 място в света.
– беларуският Минск;
– казахстанският Алмати. Отново столицата Астана (бивш Нурсултан) е по-безопасна и е на 338-мо място;
– молдовският Кишинев;
– украинските Киев, Харков, Одеса;
– балканските градове Констанца, Крайова, Истанбул, Тирана, Скопие, Подгорица, Солун.
Като цяло, статистиката за Европа сочи за следното – водещи фактори даден град да бъде опасен е да бъде многолюден и да има множество различни граждани. Разнообразие и близост често водят до конфликти, казва ни науката.
На този фон България и най-многолюдните ни градове стоят много, много добре. Няма да се уморя да ви повтарям – в България живеем доста добре, на фона на целия останал свят. И да, в много отношения живеем и по-добре от формално по-богатите от нас страни.Другата тенденция, която ясно се откроява е, че по-монолитните страни от Източна Европа, които не са чак такива фенове на модерната идея за мултикултурализма и масовата миграция от Третия свят – или не са в състояние на война, сякаш се справят значително по-добре.
Изводите ви ми се струват странни? Или може би се съмнявате в достоверността на Numbeo? Нека видим какво показват данните на една от най-уважаваните статистически институции, Евростат, спонсорирани и направени по поръчка на Европейската комисия.
България има значително по-малко грабежи, регистрирани от полицията като престъпления на сто хиляди жители, 2020 г. В България нивото е 14.4 на 100 000 души, при средно 40.8 за ЕС, или три пъти по-безопасно от средното ниво за съюза.
Първенците в тази класация са Белгия (102.2 на 100 000 души), Испания (95,6), Португалия (87,2), Швеция (85,3).
Пред нас по кражби и грабежи са също така Люксембург, Нидерландия, Германия, Финландия, Италия, Франция, Ирландия, Дания, Литва, Малта, Австрия, Испания, Гърция, Румъния, Латвия, Хърватия – и това са страните-членки от ЕС.
Извън ЕС с повече кражби са и в изключително богатите и уредени страни Швейцария и Норвегия.
Представените в тази статия статистически данни се основават на официални данни за регистрираните от полицията престъпления (криминални деяния) в Европа в периода 2008-2020 г. Резултатите обхващат Европейския съюз (ЕС), страните от ЕАСТ, както и страните кандидатки и потенциалните страни кандидатки.
Броят на регистрираните от полицията престъпления варира значително в ЕС, дори спрямо броя на населението, поради различните закони, практики за регистриране и докладване на полицията, които влияят на сравнението. Престъпленията се класифицират в съответствие с Международната класификация на престъпленията за статистически цели (ICCS). Следва да се прилагат методологии за преброяване на престъпленията и лицата. Съответствието на държавите с класификацията на престъпленията и методологиите за преброяване е обяснено в общите метаданни и метаданните за държавите, както и в метаданните за регистрираните от полицията престъпления.
Допускам, че част от причината за толкова доброто ни представяне се корени в следните няколко факта:
– мнозина не отиват в полицията, за да регистрират кражбата на нещо тяхно, тъй като не вярват в разкриваемостта. Но сходна липса на вяра съм убеден, че има и в други страни.
– по-вероятно професионалистите-крадци, джебчии, взломаджии, джамбази и прочие специалисти в отнемане на частна собственост са се ориентирали към по-богатите страни, за да упражняват там „занаята“ си. Тук са останали по-некадърните им събратя и сестри.
Вижте още интересни карти тук.