БПЦ и признанието на деня на жертвите на комунистическия режим

Време за четене: 2 минути

Българският патриарх Даниил ръководи сам панихида за българите, жертви на комунизма и Народния съд. Това е историческо събитие, показващо една ясна промяна в действията на висшия клир на БПЦ и в ясно осъждане на комунистическата власт и нейните зверства.

Службата за жертвите на комунизма беше организирана от царското семейство, като, припомням, един от убитите е княз Кирил – чичо на цар Симеон II, тогава още невръстно дете.

Говорих със секретаря на царското семейство, г-н Явор Кирилов, който провери и ми потвърди – подобна служба е имало всяка година, но никога досега патриархът не я е ръководил. За 70-тата годишнина е имало викарий на патриарх Неофит, който е ръководил службата.

Слушах внимателно и словото на патриарха след службата, даже го и записах на видео. Умерено, балансирано, културно, боравещ с факти. Дава си сметка, че е начело на изключително стара организация, дава си сметка тя в както реално състояние е и прави всичко по силите си да спре разделението сред православните българи.

Имаме млад, силен и деен патриарх. Срещу него се изсипаха тонове критики от хора, които са ярко политически оцветени и следователно истината не им е приоритет. Русофил и руски агент са най-често срещаните епитети за него, но аз реших да видя с очите си какви са делата му.

През Септемврийското въстание и по-късно, с настъпването на комунистическия режим, често на противостоящите страни са заставали бащи и синове, близки и роднини. Противоборството, ненавистта и кръвопролитията до днес създават прегради и разделения в обществата.

Причината за това човеците така лесно да се поддават на злобата и отрицанието е, че сме се отдалечили от вярата в Бога, забравили сме Христовите слова: без Мене не можете да вършите нищо [добро] (Йоан 15:5), доверили сме се на себе си, повярвали сме, че можем да създадем справедливо общество тогава, когато в нас живее несправедливостта.

Свидетелство на отдалечаването ни от Бога е повсеместната криза на ценностите в съвременния свят, ръководен от материалистически стремежи.

Вървейки по този път, човеците не биха могли да намерят верния път към постигане на лично и обществено благо и кризата ще продължи да се задълбочава. Когато пренебрегваме и забравяме Законодателя, рано или късно стигаме до безпътица. Когато погледнем назад и видим през какви надежди и трудности сме преминали, не ще можем да си дадем отговор на въпроса „Защо беше всичко това?“.

Целият текст на речта на патриарх Даниил е достъпен на сайта на Патриарията, а запис можете да видете долу:

Припомням, че това е абсолютен прецедент в историята на отбелязванията на Деня на жертвите на комунизма.

В минали години на сходни събития, в чиято организация съм участвал, БПЦ е имала много по-различна позиция. Например, при събиранията на граждани за почитане на годишнината от атентата в катедралния храм „Св. Неделя“ вратата на храма се е оказвала заключена. Надявам се промяната, която виждаме, да е към още по-голямо порицание на комунистическата диктатура и нейното наследство. Българската православна църква твърде много и твърде дълго е страдала от попълзновенията на комунистите.

Сподели
Георги Драганов
Георги Драганов

Георги Драганов е създател и редактор на сайта "Война и мир". Завършил НГДЕК "Константин Кирил Философ" и Международни отношения в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Има опит като учител и журналист, в момента работи като проектен мениджър.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.